معنی و بکارگیری رنگ ها در دکوراسیون

در ابتدا لازم است معنی بعضی اصطلاحات مربوط به رنگ را بدانیم

رنگ های آكسان : رنگ های تند و درخشانی كه برای زنده كردن و انرژی بخشیدن به یك مجموعه رنگی به آن اضافه می شوند . این رنگ ها برای جلب توجه بیشتر به کار می رود .

رنگ زمینه : در بزرگ ترین سطوح و به بیشترین میزان در یك فضا مورد استفاده قرار گرفته است و سایر رنگ ها مانند رنگ های آكسان یا متضاد را در خود جای می دهد .

رنگ های متضاد : این رنگ ها در كنار هم تاثیری چشمگیر بر بیننده باقی می گذارند .

رنگ های سرد : احساس سردی و سرما را در شما ایجاد می كنند و استرس و هیجان را کاهش می‌دهند . این رنگ ها حاوی مقدار زیادی رنگ آبی یا سبز هستند .

رنگ های گرم : رنگ های تحریک کننده و هیجان برانگیزی هستند و رخوت و کسلی را از بین می برند . این رنگ ها حاوی مقدار قابل ملاحظه ای رنگ قرمز هستند . رنگی که طیف قرمز در آن بیش از رنگ های دیگر باشد جزو رنگ های گرم محسوب می شود.

رنگ های مكمل : رنگ هایی که در چرخه رنگ در برابر یكدیگر قرار دارند و جلوه ای متعادل بوجود می آورند . این رنگ ها حداكثر تفاوت را با یكدیگر دارند .

رنگ های غالب : رنگی است كه بیش از بقیه رنگ ها جلب نظر میکند . هر رنگی که زودتر ذهن را به خود جلب کند و ‌ماندگارتر باشد . رنگ غالب با رنگ زمینه متفاوت است .

رنگ های هم پرده : مقدار رنگی که در رنگ های هم پرده به کار رفته است به یک میزان مساوی است . هر دو دارای میزان مساوی از رنگ قرمز یا آبی هستند و هیچ یك بر دیگری غلبه نمی یابند . لزوما از یک خانواده نیستند . از این رنگ ها برای تنوع و رفع خستگی و یکنواختی استفاده می کنند .

رنگ های هم خانواده : شامل مجموعه ای از رنگ ها می شود كه به نوعی با یكدیگر مرتبط هستند . با یکدیگر همخوانی و همنشینی دارند .

Bookmark the permalink.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *